fbpx

Lineup 2020

Once more, Fate or Luck has decided the lineup for the Vancouver Fringe Festival. Scroll down for who you can expect to see on the Mainstage venues at the Fringe in 2020!

Withdrawal Deadline

Accepted companies that withdraw will be refunded (less the $55 administration fee) until the withdrawal deadline of April 1, 2020 at 4:00pm PST. After that date and time no refunds will be issued.

Check out more dates and deadlines, and useful info on the Artist Resources Page

Wait-listed Companies

Wait-listed companies will be contacted in the event that an accepted company withdraws from the Fringe and an equivalent spot comes available, and this page shows the most up-to-date waitlist standings. Bold wait-listed companies are in, and strikethrough companies have withdrawn.

INTERNATIONAL MAINSTAGE ARTISTS

Paco Erhard
big word performance/ jem rolls
Gemma Wilcox
Tudor Productions
Weeping Spoon Productions

WAITLIST

1 Kevin Gilday
2 A Mulled Whine
3 Eee!
4 K.I.A. Productions
5 Sanjeev Kumar

NORTH AMERICA MAINSTAGE ARTISTS

Newman Mentalism
Peachy Keen Productions
ZeekTech Productions
A Little Bit Off
Paul Strickland Presents
Get Off the Stage Productions
Jake Simonds presents
Dandy Darkly
Giant Nerd Productions
gypsyWASPproductions
S.E. Grummett
Melanie Moseley
Judith Mendelsohn
LighteningBug
ObjectifyFruit
Chromedome Productions
The Pucking Fuppet Co.
Cynthia Shaw
Hannah Kim
Lisa Pedace
Many Moons Productions
Martin Dockery
CoWorkers
Alex Dallas
Sunday Albert

WAITLIST

1 Unfilmable Productions
2 TBD Theatre
3 PointeTango
4 Barbara Brady
5 The League of the Damned
6 Head in the Clouds Creations
7 Barbell Productions
8 The Amazingly Anxious Duo
9 Tonya Jone Miller
10 Kingfisher Theatre
11 Le Why Not Productions
12 Gowen Entertainment Inc
13 Breaker/Fixer
14 What She Said Comedy presents Rachael Millanta
15 floater Studios
16 Pipia Productions
17 sideshowcomic
18 SPNP Tech
19 Keith Brown
20 Innercourse Rucksack
21 The Great & Powerful Tim
22 Jimmy Hogg
23 Edge of the Sky
24 Efthimios
25 Velvet Duke
26 Wheeler In The Sky
27 The Wishes Mystical Puppet Company
28 Third House Theatre
29 Megan Stern
30 Amie Durenberger
31 Carolann Valentino
32 Kazu Kusano
33 RibbitRePublic
34 Julie Gieseke Solo Performer
35 Okay Grace Productions
36 Drawing Board Productions
37 Matt Wright
38 Lil Theatre Company
39 David Kleinberg
40 Squirrel Suit Productions
41 Concrete Drops Theatre
42 bike circus
43 Jim Loucks
44 Wordplay Theatre
45 Sam Kruger
46 Andrea Ives
47 Autistic Productions
48 DK Reinemer
49 Theatrically Obsessed
50 Edith 47 Productions
51 Cursed Productions
52 Lee Archer
53 Sarah Harris
54 Red Pants Productions
55 MARBLES THEATRE GROUP
56 (Sex) Cult
57 Naked Theatre
58 clueLESScreations
59 Tyler West
60 Ashley Jones
61 Just in a Bowl Productions
62 FireFlood Entertainment
63 Ben Price Magic
64 Yukon Artists Collective Theatre
65 Bennet Caffee
66 Speak What We Feel Theatre
67 Ingrid Garner
68 Amie Enriquez
69 Kind of a Big Deal Productions
70 Unit 5 Theatre Collective
71 Chris Gibbs
72 Donna Kay Yarborough
73 Angus Blue
74 Devon & Jackie
75 Racing Sloth Productions


BRITISH COLUMBIA MAINSTAGE ARTISTS

Moving Van Productions
Power Pause Productions
JK JK
NOWADAYS THEATRE
Shawn O’Hara
Les Kurkendaal-Barrett
Explosive Lieutenant Productions
Lindi Nolte
ToddRod Skimmins Simmons
Stir the Pot Players
Ariel Martz-Oberlander
Spectral Theatre Society
We’re Still Here Productions
Shidokan Productions
Richard Lett
LalaKiki Productions
Sherry MacDonald and Alison Jenkins
Shakespeare Out Loud INC.
Trent Arterberry
Persian Arts and Literature Association
Direct Theatre Collective
Moving Mirror Productions
Joylyn Secunda
Seismic Shift Productions
Rob Teszka Magic

WAITLIST

1 new best friend
2 Alison Ogilvie
3 Paul Snider
4 Goat and a Pig Productions
5 Spec Theatre
6 Leo Rising
7 HIPS/Black Rook
8 Morris Bartlett
9 Tight Corset Theatre Company
10 Sisters Productions
11 Lonely Light Collective
12 Goblonius Theatre Society
13 Emma Cooper
14 Curious Creations Theatre
15 Tybot Laboratories
16 Gothic Doily Productions a division of the Harbour Theatre Society
17 Crooked Teeth Theatre
18 Katrina Bennett
19 Good Shows Theatre Company
20 Gerald Williams
21 District 13 Presents
22 Demure Savage Productions
23 9 Creative Lives
24 or; theatre
25 DMQ Productions
26 Mother Tree
27 Twenty8Dreams Performing Arts
28 ryan nunez
29 Too Fly Productions Society
30 Monster Theatre
31 Loch Land Entertainment
32 Morgan Brayton
33 Candy Bones Theatre
34 Mutatio Theatre
35 AvRu Arts society
36 Raglafart Productions
37 Bushy eyebrows
38 Apocalypse Productions
39 A Handful
40 Alastair Knowles
41 Ineke
42 Rita Sheena Movement
43 Elle, Oh Elle
44 Put a Hat On
45 The Canadian Festival of the Arts
46 Alone Together Productions
47 Mozzarella Productions
48 RANDOM SAMPLES COLLECTIVE
49 In Over Your Head Co-op
50 Second Star Theatre Productions
51 Grand Theft Theatre Productions
52 Lucky Duck Theatre
53 Johnny Wu
54 STORIO
55 After Party Theatre
56 The Casual Reporter Production Company
57 Best of Luck Endeavors
58 The nuts box company
59 Peter N’ Chris
60 Capricorn Theatre Productions
61 Quimera Theatre
62 Nyla Carpentier
63 Clare Voyeur and April O’Peel
64 The Great MJ Studios Inc.
65 Kamile Music
66 ClassicalAct
67 Singles Awareness Productions
68 Nervous System
69 Brunch Comedy
70 Scouts Honor Foundation For Comedic Relief: A Non-Non-For-Profit
71 Creative Me
72 Aaron Malkin
73 Benevolent Bodywork
74 Karma & Shame
75 Story Story Productions
76 Publius Productions
77 Michelle Merlindt
78 Punchback Productions
79 Play on Words Productions
80 Midtwenties Theatre Society
81 Ashley Rose
82 Natalie Goossen
83 Draw Fast Productions
84 Stephanie Morin-Robert Performance Society
85 Luna Creatives
86 Jake Sheardown
87 Andrew Bailey
88 Lightnin’ Productions
89 Savage Creampuff Productions
90 Rusted Cage Theatre Lab
91 Allspice Theatre
92 Theatre Les Compromis
93 Fabulist Theatre Society
94 Bragi Theatre
95 Katastrophe Entertainment
96 Cheryl Olvera Music
97 Don’t Put Me In a Box
98 Fruitpunch Theatre
99 Addictive Comedy Inc
100 Soo Jeong
101 Active Salad Productions
102 Falada Puppet Works
103 Walking Shadows
104 Selchie Theatre
105 Mind of a Snail Puppet Co.
106 Knight & Dais
107 Phoenix Productions
108 A Company of Strangers
109 G Chin
110 Lovecat Theatre
111 Kokoska & Co.
112 Reid Jamieson Band
113 Ashley Whitehead
114 Leitmotif Pictures
115 DSR Productions
116 Orange Knapsack Productions Ltd.
117 Plubable Science
118 Tournamental
119 Mike Delamont
120 Lucky Fish Productions
121 Forward Productions
122 37Alive
123 Boydream
124 Neon Theatrical Productions
125 Al Lafrance
126 Heart Ons Productions
127 It’s a Robin Productions
128 Della Haddock
129 Acting Out
130 Husky Guy Productions
131 Rage Sweater Theatre Productions
132 Your New Best Friend
133 Ryan Gunther
134 all cats are beautiful
135 Painted Fern Productions
136 Bucket Head Theatre
137 Chicken For Supper Productions
138 Living Cardboard Projects
139 Apperception Productions
140 hartofsilver productions
141 Pernell Reichert
142 Undercover
143 Janzac Productions
144 Jumpstone Productions
145 Cake Walk
146 RAGMOP Theatre
147 First Night Production House
148 Candy Factory
149 Fred Skeleton
150 Alleli Ann
151 Desinging Nations Productions
152 Matthew Simmons
153 Driving Me Crazy Productions
154 Human Body Project
155 Theatre Terrific
156 John Cullen